Iscar DCN 0531-639-063R-12D 0.531" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 12xD
Part Number: ISC3203237 ISO: DCN 0531-639-063R-12D
Description
ISCAR 3203237 0.531" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 12xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.9600 227.58MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5313 13.50MM - 17/32
Flute Length 6.4900 164.85MM
Dia Deep 12.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5315 13.50MM
Cut Dia Max 0.5470 13.89MM