Iscar DCN 0531-080-063R-1.5D 0.531" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3203354 ISO: DCN 0531-080-063R-1.5D
Description
ISCAR 3203354 0.531" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 1.5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.3800 85.85MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5313 13.50MM - 17/32
Flute Length 0.9000 22.86MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5315 13.50MM
Cut Dia Max 0.5470 13.89MM