Iscar DCN 0531-080-063A-1.5D 0.531" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3203353 ISO: DCN 0531-080-063A-1.5D
Description
ISCAR 3203353 0.531" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 1.5xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.3800 85.85MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5313 13.50MM - 17/32
Flute Length 0.9000 22.86MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5315 13.50MM
Cut Dia Max 0.5470 13.89MM