Iscar DCN 0512-614-063R-12D 0.512" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 12xD
Part Number: ISC3202829 ISO: DCN 0512-614-063R-12D
Description
ISCAR 3202829 0.512" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 12xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.7200 221.49MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5118 13.00MM
Flute Length 6.2300 158.24MM
Dia Deep 12.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5118 13.00MM
Cut Dia Max 0.5280 13.41MM