Iscar DCN 0512-077-063R-1.5D 0.512" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3202631 ISO: DCN 0512-077-063R-1.5D
Description
ISCAR 3202631 0.512" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 1.5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.3500 85.09MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5118 13.00MM
Flute Length 0.8600 21.84MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5118 13.00MM
Cut Dia Max 0.5280 13.41MM