Iscar DCN 0512-077-063A-1.5D 0.512" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3202507 ISO: DCN 0512-077-063A-1.5D
Description
ISCAR 3202507 0.512" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 1.5xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.3500 85.09MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5118 13.00MM
Flute Length 0.8600 21.84MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5118 13.00MM
Cut Dia Max 0.5280 13.41MM