Iscar DCN 0492-394-063R-8D 0.492" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 8xD
Part Number: ISC3203218 ISO: DCN 0492-394-063R-8D
Description
ISCAR 3203218 0.492" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 8xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.5000 165.10MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4921 12.50MM
Flute Length 4.0300 102.36MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4921 12.50MM
Cut Dia Max 0.5080 12.90MM