Iscar DCN 0492-074-063R-1.5D 0.492" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3203350 ISO: DCN 0492-074-063R-1.5D
Description
ISCAR 3203350 0.492" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 1.5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.3000 83.82MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4921 12.50MM
Flute Length 0.8300 21.08MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4921 12.50MM
Cut Dia Max 0.5080 12.90MM