Iscar DCN 0492-074-063A-1.5D 0.492" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3203349 ISO: DCN 0492-074-063A-1.5D
Description
ISCAR 3203349 0.492" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 1.5xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.3000 83.82MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4921 12.50MM
Flute Length 0.8300 21.08MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4921 12.50MM
Cut Dia Max 0.5080 12.90MM