Iscar DCN 0472-141-063R-3D 0.472" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3202789 ISO: DCN 0472-141-063R-3D
Description
ISCAR 3202789 0.472" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.9800 101.09MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4724 12.00MM
Flute Length 1.5000 38.10MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4724 12.00MM
Cut Dia Max 0.4880 12.40MM