Iscar DCN 0453-135-063R-3D 0.453" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3202787 ISO: DCN 0453-135-063R-3D
Description
ISCAR 3202787 0.453" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.9000 99.06MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4528 11.50MM
Flute Length 1.4300 36.32MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4528 11.50MM
Cut Dia Max 0.4690 11.91MM