Iscar DCN 0413-062-063R-1.5D 0.413" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3203342 ISO: DCN 0413-062-063R-1.5D
Description
ISCAR 3203342 0.413" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 1.5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.1200 79.25MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4133 10.50MM
Flute Length 0.7000 17.78MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4133 10.50MM - Z
Cut Dia Max 0.4290 10.90MM