Iscar DCN 0394-196-063R-5D 0.394" Indexable Head Drills with Coolant Holes and Cylindrical Shanks, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3202623 ISO: DCN 0394-196-063R-5D
Description
ISCAR 3202623 0.394" Indexable Head Drills with Coolant Holes and Cylindrical Shanks, Drilling Depth 5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.5000 114.30MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3937 10.00MM
Flute Length 2.0300 51.56MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3937 10.00MM
Cut Dia Max 0.4090 10.39MM