Iscar DCN 0394-118-063R-3D 0.394" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3202781 ISO: DCN 0394-118-063R-3D
Description
ISCAR 3202781 0.394" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.7100 94.23MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3937 10.00MM
Flute Length 1.2500 31.75MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3937 10.00MM
Cut Dia Max 0.4090 10.39MM