Iscar DCN 0374-112-0394C-3D 0.374" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3359503 ISO: DCN 0374-112-0394C-3D
Description
ISCAR 3359503 0.374" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.1610 80.29MM
Shank/Pilot Dia 0.3937 10.00MM
Flutes/Inserts 1
Tool Dia 0.3740 9.50MM
Flute Length 1.1220 28.50MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3740 9.50MM
Cut Dia Max 0.3900 9.91MM