Iscar DCN 0374-056-050A-1.5D 0.374" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3203337 ISO: DCN 0374-056-050A-1.5D
Description
ISCAR 3203337 0.374" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 1.5xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.9200 74.17MM
Shank/Pilot Dia 0.5000 12.70MM - 1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3740 9.50MM
Flute Length 0.6300 16.00MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3740 9.50MM
Cut Dia Max 0.3900 9.91MM