Iscar DCN 0354-106-050R-3D 0.354" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3202777 ISO: DCN 0354-106-050R-3D
Description
ISCAR 3202777 0.354" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.4600 87.88MM
Shank/Pilot Dia 0.5000 12.70MM - 1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3543 9.00MM
Flute Length 1.1300 28.70MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3543 9.00MM
Cut Dia Max 0.3700 9.40MM