Iscar DCN 0354-106-0394C-3D 0.354" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3359501 ISO: DCN 0354-106-0394C-3D
Description
ISCAR 3359501 0.354" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.1020 78.79MM
Shank/Pilot Dia 0.3937 10.00MM
Flutes/Inserts 1
Tool Dia 0.3543 9.00MM
Flute Length 1.0630 27.00MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3543 9.00MM
Cut Dia Max 0.3700 9.40MM