Iscar DCN 0335-102-0394C-3D 0.335" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3359499 ISO: DCN 0335-102-0394C-3D
Description
ISCAR 3359499 0.335" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.0280 76.91MM
Shank/Pilot Dia 0.3937 10.00MM
Flutes/Inserts 1
Tool Dia 0.3346 8.50MM
Flute Length 1.0040 25.50MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3346 8.50MM
Cut Dia Max 0.3500 8.89MM