Iscar DCN 0335-100-050R-3D 0.335" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3202775 ISO: DCN 0335-100-050R-3D
Description
ISCAR 3202775 0.335" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.3800 85.85MM
Shank/Pilot Dia 0.5000 12.70MM - 1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3346 8.50MM
Flute Length 1.0600 26.92MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3346 8.50MM
Cut Dia Max 0.3500 8.89MM