Iscar DCN 0315-094-050A-3D 0.315" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3202290 ISO: DCN 0315-094-050A-3D
Description
ISCAR 3202290 0.315" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.3200 84.33MM
Shank/Pilot Dia 0.5000 12.70MM - 1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3150 8.00MM
Flute Length 1.0000 25.40MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3150 8.00MM
Cut Dia Max 0.3310 8.41MM