Iscar DCN 0315-094-0394C-3D 0.315" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3359497 ISO: DCN 0315-094-0394C-3D
Description
ISCAR 3359497 0.315" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.9690 75.41MM
Shank/Pilot Dia 0.3937 10.00MM
Flutes/Inserts 1
Tool Dia 0.3150 8.00MM
Flute Length 0.9450 24.00MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3150 8.00MM
Cut Dia Max 0.3310 8.41MM