Iscar DCN 0315-047-050R-1.5D 0.315" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3202616 ISO: DCN 0315-047-050R-1.5D
Description
ISCAR 3202616 0.315" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 1.5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.8700 72.90MM
Shank/Pilot Dia 0.5000 12.70MM - 1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3150 8.00MM
Flute Length 0.5300 13.46MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3150 8.00MM
Cut Dia Max 0.3310 8.41MM