Iscar DCN 0295-089-0315C-3D 0.295" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3359495 ISO: DCN 0295-089-0315C-3D
Description
ISCAR 3359495 0.295" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.7200 69.09MM
Shank/Pilot Dia 0.3150 8.00MM
Flutes/Inserts 1
Tool Dia 0.2953 7.50MM
Flute Length 0.8860 22.50MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.2953 7.50MM - M
Cut Dia Max 0.3110 7.90MM