Iscar DCN 0295-044-050R-1.5D 0.295" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3203330 ISO: DCN 0295-044-050R-1.5D
Description
ISCAR 3203330 0.295" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 1.5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.7900 70.87MM
Shank/Pilot Dia 0.5000 12.70MM - 1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2953 7.50MM
Flute Length 0.4900 12.45MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.2953 7.50MM - M
Cut Dia Max 0.3110 7.90MM