Iscar DCN 0275-082-050A-3D 0.275" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3202933 ISO: DCN 0275-082-050A-3D
Description
ISCAR 3202933 0.275" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.1700 80.52MM
Shank/Pilot Dia 0.5000 12.70MM - 1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2756 7.00MM
Flute Length 0.8700 22.10MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.2756 7.00MM
Cut Dia Max 0.2910 7.39MM