Iscar DCN 0275-043-050A-1.5D 0.275" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3202932 ISO: DCN 0275-043-050A-1.5D
Description
ISCAR 3202932 0.275" Indexable Head Drills with Coolant Holes and One Flat Shank, Drilling Depth 1.5xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.7600 70.10MM
Shank/Pilot Dia 0.5000 12.70MM - 1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2756 7.00MM
Flute Length 0.4800 12.19MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.2756 7.00MM
Cut Dia Max 0.2910 7.39MM