Iscar DCN 0256-079-0315C-3D 0.256" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3359476 ISO: DCN 0256-079-0315C-3D
Description
ISCAR 3359476 0.256" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.5910 65.81MM
Shank/Pilot Dia 0.3150 8.00MM
Flutes/Inserts 1
Tool Dia 0.2559 6.50MM
Flute Length 0.7680 19.51MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.2559 6.50MM
Cut Dia Max 0.2720 6.91MM