Iscar DCN 0256-038-050R-1.5D 0.256" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 1.5xD
Part Number: ISC3203291 ISO: DCN 0256-038-050R-1.5D
Description
ISCAR 3203291 0.256" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 1.5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.8700 72.90MM
Shank/Pilot Dia 0.5000 12.70MM - 1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2559 6.50MM
Flute Length 0.4300 10.92MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.2559 6.50MM
Cut Dia Max 0.2720 6.91MM