Iscar DCN 0236-071-0315C-3D 0.236" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3359465 ISO: DCN 0236-071-0315C-3D
Description
ISCAR 3359465 0.236" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.5200 64.01MM
Shank/Pilot Dia 0.3150 8.00MM
Flutes/Inserts 1
Tool Dia 0.2362 6.00MM
Flute Length 0.7090 18.01MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.2362 6.00MM
Cut Dia Max 0.2520 6.40MM