Iscar DCN 0197-059-0236C-3D 0.197" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3346489 ISO: DCN 0197-059-0236C-3D
Description
ISCAR 3346489 0.197" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.4130 61.29MM
Shank/Pilot Dia 0.2362 6.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.1969 5.00MM
Flute Length 0.5910 15.01MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.1969 5.00MM
Cut Dia Max 0.2130 5.41MM