Iscar DCN 0177-055-0236C-3D 0.177" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3346595 ISO: DCN 0177-055-0236C-3D
SKU: 1112112
This product has a minimum quantity of 2
Description
ISCAR 3346595 0.177" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.3480 59.64MM
Shank/Pilot Dia 0.2362 6.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.1772 4.50MM
Flute Length 0.5320 13.51MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.1772 4.50MM
Cut Dia Max 0.1930 4.90MM