Iscar DCN 0157-047-0236C-3D 0.157" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3346594 ISO: DCN 0157-047-0236C-3D
SKU: 1112111
This product has a minimum quantity of 2
Description
ISCAR 3346594 0.157" Indexable Head Drills with Coolant Holes and a Cylindrical Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.2720 57.71MM
Shank/Pilot Dia 0.2362 6.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.1575 4.00MM
Flute Length 0.4720 11.99MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.1574 4.00MM
Cut Dia Max 0.1730 4.39MM