Iscar DCM 0906-453-100A-5D 0.906" Indexable Head Drills with One Flat Shank, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3200691 ISO: DCM 0906-453-100A-5D
Description
ISCAR 3200691 0.906" Indexable Head Drills with One Flat Shank, Drilling Depth 5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.9200 201.17MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9063 23.02MM - 29/32
Flute Length 4.5300 115.06MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9062 23.02MM - 29/32
Cut Dia Max 0.9410 23.90MM