Iscar DCM 0906-272-100A-3D 0.906" Indexable Head Drills with One Flat Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3200686 ISO: DCM 0906-272-100A-3D
Description
ISCAR 3200686 0.906" Indexable Head Drills with One Flat Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.1200 155.45MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9063 23.02MM - 29/32
Flute Length 2.7100 68.83MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9062 23.02MM - 29/32
Cut Dia Max 0.9410 23.90MM