Iscar DCM 0787-630-100A-8D 0.787" Indexable Head Drills with One Flat Shank, Drilling Depth 8xD
Part Number: ISC3200967 ISO: DCM 0787-630-100A-8D
Description
ISCAR 3200967 0.787" Indexable Head Drills with One Flat Shank, Drilling Depth 8xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.5600 242.82MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7874 20.00MM
Flute Length 6.3000 160.02MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7874 20.00MM
Cut Dia Max 0.8230 20.90MM