Iscar DCM 0748-598-100A-8D 0.748" Indexable Head Drills with One Flat Shank, Drilling Depth 8xD
Part Number: ISC3200966 ISO: DCM 0748-598-100A-8D
Description
ISCAR 3200966 0.748" Indexable Head Drills with One Flat Shank, Drilling Depth 8xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.1900 233.43MM
Shank/Pilot Dia 1.0000 25.40MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7480 19.00MM
Flute Length 5.9800 151.89MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7480 19.00MM
Cut Dia Max 0.7830 19.89MM