Iscar DCM 0551-275-063A-5D 0.551" Indexable Head Drills with One Flat Shank, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3200458 ISO: DCM 0551-275-063A-5D
Description
ISCAR 3200458 0.551" Indexable Head Drills with One Flat Shank, Drilling Depth 5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.4000 137.16MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5512 14.00MM
Flute Length 2.7500 69.85MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5512 14.00MM
Cut Dia Max 0.5670 14.40MM