Iscar DCM 0551-165-063A-3D 0.551" Indexable Head Drills with One Flat Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3200455 ISO: DCM 0551-165-063A-3D
Description
ISCAR 3200455 0.551" Indexable Head Drills with One Flat Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.3000 109.22MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5512 14.00MM
Flute Length 1.6500 41.91MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5512 14.00MM
Cut Dia Max 0.5670 14.40MM