Iscar DCM 0531-265-063A-5D 0.531" Indexable Head Drills with One Flat Shank, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3200482 ISO: DCM 0531-265-063A-5D
Description
ISCAR 3200482 0.531" Indexable Head Drills with One Flat Shank, Drilling Depth 5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.2500 133.35MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5313 13.50MM - 17/32
Flute Length 2.6400 67.06MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5315 13.50MM
Cut Dia Max 0.5470 13.89MM