Iscar DCM 0531-159-063A-3D 0.531" Indexable Head Drills with One Flat Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3200481 ISO: DCM 0531-159-063A-3D
Description
ISCAR 3200481 0.531" Indexable Head Drills with One Flat Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.1900 106.43MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5313 13.50MM - 17/32
Flute Length 1.5900 40.39MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5315 13.50MM
Cut Dia Max 0.5470 13.89MM