Iscar DCM 0512-256-063A-5D 0.512" Indexable Head Drills with One Flat Shank, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3200480 ISO: DCM 0512-256-063A-5D
Description
ISCAR 3200480 0.512" Indexable Head Drills with One Flat Shank, Drilling Depth 5xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.1300 130.30MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5118 13.00MM
Flute Length 2.5600 65.02MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5118 13.00MM
Cut Dia Max 0.5280 13.41MM