Iscar DCM 0512-153-063A-3D 0.512" Indexable Head Drills with One Flat Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3200479 ISO: DCM 0512-153-063A-3D
Description
ISCAR 3200479 0.512" Indexable Head Drills with One Flat Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.1100 104.39MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5118 13.00MM
Flute Length 1.5300 38.86MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5118 13.00MM
Cut Dia Max 0.5280 13.41MM