Iscar DCM 0492-246-063A-5D 0.492" Indexable Head Drills with One Flat Shank, Drilling Depth 5xD
Part Number: ISC3200478 ISO: DCM 0492-246-063A-5D
Description
ISCAR 3200478 0.492" Indexable Head Drills with One Flat Shank, Drilling Depth 5xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.0100 127.25MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4921 12.50MM
Flute Length 2.4600 62.48MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4921 12.50MM
Cut Dia Max 0.5080 12.90MM