Iscar DCM 0492-147-063A-3D 0.492" Indexable Head Drills with One Flat Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3200477 ISO: DCM 0492-147-063A-3D
Description
ISCAR 3200477 0.492" Indexable Head Drills with One Flat Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.0100 101.85MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4921 12.50MM
Flute Length 1.4700 37.34MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4921 12.50MM
Cut Dia Max 0.5080 12.90MM