Iscar DCM 0472-165-047B-3.5D 0.472" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 3.5xD, Suitable for Chamfering Holders
Part Number: ISC3200977 ISO: DCM 0472-165-047B-3.5D
Description
ISCAR 3200977 0.472" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 3.5xD, Suitable for Chamfering Holders Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.6930 93.80MM
Shank/Pilot Dia 0.4724 12.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4724 12.00MM
Flute Length 1.6540 42.01MM
Dia Deep 3.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4724 12.00MM
Cut Dia Max 0.4880 12.40MM