Iscar DCM 0472-141-063A-3D 0.472" Indexable Head Drills with One Flat Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3200475 ISO: DCM 0472-141-063A-3D
Description
ISCAR 3200475 0.472" Indexable Head Drills with One Flat Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.9500 100.33MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4724 12.00MM
Flute Length 1.4100 35.81MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4724 12.00MM
Cut Dia Max 0.4880 12.40MM