Iscar DCM 0433-144-043B-3.5D 0.433" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 3.5xD, Suitable for Chamfering Holders
Part Number: ISC3200975 ISO: DCM 0433-144-043B-3.5D
Description
ISCAR 3200975 0.433" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 3.5xD, Suitable for Chamfering Holders Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.5390 89.89MM
Shank/Pilot Dia 0.4330 11.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4331 11.00MM
Flute Length 1.4170 35.99MM
Dia Deep 3.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4331 11.00MM
Cut Dia Max 0.4490 11.40MM