Iscar DCM 0433-130-063A-3D 0.433" Indexable Head Drills with One Flat Shank, Drilling Depth 3xD
Part Number: ISC3200545 ISO: DCM 0433-130-063A-3D
Description
ISCAR 3200545 0.433" Indexable Head Drills with One Flat Shank, Drilling Depth 3xD Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State TEXAS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.7800 96.01MM
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4331 11.00MM
Flute Length 1.3000 33.02MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4331 11.00MM
Cut Dia Max 0.4490 11.40MM