Iscar DCM 0394-130-039B-3.5D 0.394" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 3.5xD, Suitable for Chamfering Holders
Part Number: ISC3200973 ISO: DCM 0394-130-039B-3.5D
Description
ISCAR 3200973 0.394" Indexable Head Drills without a Flange and One Flat Shank, Drilling Depth 3.5xD, Suitable for Chamfering Holders Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.3860 86.00MM
Shank/Pilot Dia 0.3937 10.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3937 10.00MM
Flute Length 1.2990 32.99MM
Dia Deep 3.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3937 10.00MM
Cut Dia Max 0.4090 10.39MM